Protest Lekarzy i Wypowiadanie Klauzuli OPT – OUT

W dniu X/X/XX został przedstawiony Komisji Koordynującej Protest Lekarzy i Wypowiadanie Klauzuli Opt-out problem lekarzy, którzy pracują w Szpitalu ………. w Warszawie na czas określony w programie specjalizacji w ramach rezydentury.
Pod koniec 2017 roku lekarze XX i ZZ wypowiedzieli klauzulę opat-out. Po rezygnacji wyrażania dalszej zgody na pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin na tydzień, Dyrekcja Szpitala ……….. ustaliła tym lekarzom w następujący harmonogram pracy na styczeń 2018 r.:
1. Lekarz XX:

  • 8 – dyżurów 24 godzinnych,
  • 1 – dyżur 12 godzinny / wszystkie dyżury praca w godzinach nocnych.

2. Lekarz ZZ:

  • 6 – dyżurów 24 godzinnych,
  • 1 – dyżur 12 godzinny / 7 dyżurów praca w godzinach nocnych,
  • jeden dzień praca w godzinach 8.00 – 20.00.

Od lekarzy Komisja otrzymała stosowne dokumenty potwierdzające taki harmonogram pracy w miesiącu styczniu 2018 r.
Ustalając taki harmonogram pracy Dyrekcja Szpitala naruszyła wszystkie przepisy prawa i akta normatywne dotyczące czasu pracy. Komisja odbyła rozmowę z Dyrektorem ds. medycznych tego Szpitala. Po przeanalizowaniu całego problemu i zaciągnięciu opinii prawnej skierowano skargę do Okręgowej Inspekcji Pracy oraz wystosowano pisma z prośną o zajęcie stanowiska do:

  • Ministra Zdrowia,
  • Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie,
  • Biura Polityki Zdrowotnej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Czekamy na odpowiedź.

W związku z faktem, iż lekarze których dotyczy wyżej opisana sprawa, poprosili Komisję o nie podawanie ich nazwisk, szanując ich wolę nazwiska zachowujemy w tajemnicy jednocześnie nie podajemy nazwy szpitala którym są zatrudnieni.

Ze względy, że protest wypowiadanie klauzuli opt-out dotyczy nie tylko rezydentów ale i pozostałych lekarzy Komisja zmieniła nazwę na Komisji Koordynującej Protest Lekarzy i Wypowiadanie Klauzuli opt-out.

 

W imieniu Komisji Koordynującej Protest Lekarzy i Wypowiadanie Klauzuli Opt-out przy Regionie Mazowieckim Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy działając na podstawie Ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych Art. 1. 1. i Statutu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy § 6 pkt 1. i pkt 2., zwracam się z prośbą do Pana …….. o zajęcie stanowiska w sprawie naruszenia praw pracowniczych przez Dyrekcję Szpitala …….. w Warszawa w osobach:
1. ……………. – Dyrektora Szpitala
2. ……………. – Dyrektora ds. medycznych,
z racji ustalenia pracownikom, wbrew ich woli, harmonogramu czasu pracy niezgodnego z przepisami prawa i innymi aktami normatywnymi.

Uzasadnienie:

Na Oddziale ………. w Szpitalu w Warszawie odbywają specjalizacyjne szkolenie XX ZZ. Szkolenie specjalizacyjne odbywają na podstawie umowy o pracę zawartą ze Szpitalem ………. w Warszawie na czas określony w programie specjalizacji w ramach rezydentury. Pod koniec 2017 roku lekarze XX i ZZ wypowiedzieli klauzulę opat-out. Po rezygnacji wyrażania dalszej zgody na pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin na tydzień Dyrekcja Szpitala ……….. ustaliła tym lekarzom następujące harmonogram pracy na styczeń 2018 roku:
1. Dr XX praca w godzinach 8.00 – 8.00 / 24 godziny / w dniach x, x, ……. stycznia i praca w godzinach 20.00-8.00 / 12 godzin / w dniu xx stycznia. /zał-1. zał-2./
X dyżurów – praca w godzinach nocnych.
Jednocześnie Dyrekcja Szpitala ………. w Warszawie cofnął lekarzom XX zaplanowany staż specjalizacyjny w Oddziale ……….. w Szpitalu ………. w Warszawie. / zał.-3 /
2. Dr ZZ praca w godzinach 8.00 – 8.00 / 24 godziny / w dniach x, x, ……. stycznia, praca w godzinach 20.00-8.00 / 12 godzin / w dniu xx stycznia i praca w godzinach 8.00-20.00 / 12 godzin / xx stycznia.
X dyżurów – praca w godzinach nocnych. / zał.-2 /

Z uwagi, że przepisy prawa ani akta normatywne nie dopuszczają takiej formy zatrudnienia w ramach szkolenia specjalizacyjnego należy stwierdzić, że postępowanie Dyrekcji Szpitala ………. w Warszawie nosi znamiona naruszania prawa a w szczególności:
1. ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty Dz. U. z 2017 r. poz. 125, 767 – Art. 16f. 1, Art. 16h. 1, Art. 16i. 1.
2. ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, Art. 93.1., Art. 94. 1. 2. 3., Art. 96. 4., Art. 97.1.

Do wnikliwego wyjaśnienie pozostaje kwestia czy zaprezentowane postępowanie Dyrekcji Szpitala nie naruszyło prawa w zakresie ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy Dz. U. z 2017 r. poz. 60. 962. – Art. 113 ., Art. 183a . § 1., § 2., § 3.

Z uwagi na duże znaczenie zgłoszonego problemu dla całego środowiska lekarskiego, a szczególnie lekarzy rezydentów zwracam się z prośbą do Pana ……. o zajęcie stanowiska w wyżej przedstawionej sprawie.

przewodniczący Komisji
Jan Kowalczuk

Do wiadomości:
1. Dyrekcja Szpitala ………. w Warszawie.

PS
Pisma w/w sprawie zostały skierowane również do:
1. Minister Zdrowia
2. Wydział Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie
3. Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie